טיפולי שיניים לילדים

הצוות בקליניקה של ד"ר ענת, מתמחה בטיפול ידידותי בילדים ורגישותו של הילד לטיפולי השינים נלקחת בחשבון מן הרגע הראשון.

קודם כל נסביר לילדכם על כללי היגיינה מניעתית, על מנת שיגיעו למרפאה רק לבדיקות המעקב.
לפני השינה – כולנו מצוחצחים!

רצוי להתחיל "לצחצח שן" – כלומר תערוך היכרות בין זאטוטכם לבין מברשת השיניים כבר בבקיעת השן החותכת הראשונה. כמובן, יש להתאים את משחת השיניים לגילו וטעמו של הנסיך או הנסיכה.

זכרו: כמות משחת השיניים הדרושה באמת לפעול הצחצוח המושלם היא בגודל של אפונה!
רצוי להרגיל את הקטנים לצחצח אחרי ארוחת בוקר ואחרי ארוחת ערב (אפשר תוך כדי האמבטיה, כחלק ממשחק המים) ואם יש לו (ולכם!) סובלנות, צחצחו אחרי מאכלים שנדבקים אל השן (קורנפלקס, קורנפלקס מתוק, חטיפים וממתקים).

עם הצחצוח העצמאי מומלץ להתחיל עם תחילת בית הספר היסודי, ולשלבו כחלק מעצמאותו המתהווה של הילד.
ראש המברשת אמור להתאים לחלל הפה הקטן של הילד, סיביה אמורים להיות רכים ונעימים למגע וידיתה עבה,
נוחה לאחיזה ו"מעניינת" (בצורת בעל חיים, צבעונית מאוד ו"עושה חשק" לאחוז בה).

מהמברשת יש להיפרד כל שלושה חודשים ולהחליפה בחדשה. את הישנה אפשר לשמור למזכרת ולעשות
"אוסף מברשות השיניים שלי", מה שיגרום לאספן הקטן לרצות להחליף מברשות ולנסות "לצחצח עם השפן, התנין" או אחת הדמויות האהובות עליו מסדרות הטלוויזיה.

טיפול מונע

אנו ממליצים על ביקור תקופתי בקליניקה כבר מגיל צעיר מאוד. נוכל לאבחן פגעי עששת קטנים, לכסות אותם בשכבת פלואוריד, ועל ידי כך לעצור ואף לרפא את התחלת העששת. כמובן נשמח להדריך את ההורה ואת הילד בנושא צחצוח ותזונה נכונים וכך להקנות לילד הרגלי תחזוקת שיניים נכונים כבר מגיל צעיר ביותר.

הנחת כיסויי הפלואוריד ואיטומי החריצים והחרירים בדיירקסיל – הם טיפולים תקופתיים הכרחיים, ונחוצים ומומלצים מאוד כבר מגיל צעיר ביותר.

בביקור הראשון, רוב מאמצנו מושקעים ביצירת חוויה חיובית עבור הפציינט הקטן והורהו וביקור היכרות זה אינו כרוך בתשלום. אנחנו פשוט רוצים שלא רק שתצאו מרוצים, אלא גם כנסו ללא חשש ודאגות מיותרות מצידו של הפציינט הקטן.

הנחת כיסויי הפלואוריד ואיטומי החריצים התקופתיים הם טיפול מניעתי הכרחי כבר מהתחלה.
על פני השן נוצרים חורים מקרוסקופיים וחריצים בלתי נראים, אשר מתמלאים בשאריות אוכל. האיטום נועד למניעת הצטברות האוכל וחדירת חיידקים הגורמים לעששת, ע"י הדבקת חומר פלסטי על פני החרירים והחריצים.

הפעם הראשונה שלי אצל רופא שיניים

בביקור הראשון, רוב מאמצנו מושקעים ביצירת חוויה חיובית עבור הפציינט הקטן והורהו וביקור היכרות זה אינו
כרוח בתשלום. אנחנו פשוט רוצים שלא רק שתצאו מרוצים, אלא גם כנסו ללא חשש ודאגות מיותרות מצידו של
הפציינט הקטן.

שיני חלב

הסברה הרווחת בקרב ההורים הצעירים שאין צורך לטפל בשיני חלב כי הן תתחלפנה בעמן. סברה זו אינה נכונה
וטיפול נכון וסיסטמתי בשיני חלב יכול לחסוך הרבה כאבים מיותרים וסיבוכים עתידיים. לכל סוג שיניים (חותכות וטוחנות) – זמן ההחלפה משלו. בעוד שהחותכות מתחלפות כבר בגיל 6-7, מחזיקות הטוחנות עד גיל 9-12. כלומר מרגע בקיעתן (בגיל שנתיים וחצי-שלוש) מתפקדות טוחנות החלב כעשור (!) בחייו של הילד.

האם תעיזו להזניח את שיניכם במשך עשר שנים? חוסר הטיפול בשיני חלב עלול לגרום לזיהומים הכרוכים בכאבים שיתבטאו בהפרעות לעיסה, אכילה, עיקוב בהתפתחות חלל הפה והתפתחות הכללית של הילד. שיני חלב מוזנחות מהוות מטרד אסטטי ופגיעה בדימויו העצמי של הילד על ידי סביבתו הקרובה. העששת יכולה להעמיק משן חלב, אל הנבט של השן הקבועה שמתחתיה, לעכב או להפסיק כליל את התפתחותה או להפריע לכיוון בקיעתה התקין.
חוסר טיפול בשיני חלב הנגועות בעששת עלול להדביק את השיניים הקבועות, הבוקעות במקביל לשיני החלב.

תזונה נכונה לשיניים בריאות

חיידקי העששת ניזונים מפחמימות (ממתקים, חטיפים, סוכר) ומפרישים חומצה מיוחדת שממיסה את השן.
תזונתו של הפציינט הקטן "עמוסה" בפחמימות ומכאן המסקנה ברורה. אבל בכוחנו כהורים, להתחיל להקפיד על
ארוחות קבועות ועל "פה סגור" של שעתיים לפחות בין ארוחה לארוחה. בזמן הזה, הרוק, המכיל חומרים נוגדי חומצה, מאזן את הסביבה החומצית בתוך חלל הפה. וכמובן, לא פחות חשוב – הקלוריות נשרפות ובכך נסתפק רק בביקור אצל רופאת השיניים, ללא צורך בביקור אצל הדיאטנית, כבר מגיל צעיר!