טיפול בסוכרת מתחיל בשיניים

עד לפני לא הרבה שנים, כאשר היינו קוראים, שומעים או צופים בדיון שעניינו הוא טיפול בסוכרת, אחד הנושאים האחרונים שהיו מתקשרים לדיון היה טיפולי השיניים והחניכיים של החולים במחלה. האמנם כך יש להתייחס לנושא?

שלום חברים,

הגורם המניעתי, כמו גם הגורם הטיפולי של הזרקות האינסולין לנדרשים לכך, היוו את הכותרות המרכזיות בתחום. טיפולי השיניים לא נתפסו, לעתים אף לא ע"י החולים עצמם, כדאגה מרכזית הדורשת אפיון וטיפול בפני עצמם. "יש לנו בעיות אחרות על הראש"- היא אמירה שנתקלתי בה לא פעם, מצד חולי סוכרת.

היום כבר ברור כמה סברה זו הייתה מוטעית מיסודה. המודעות וההבנה כי טיפול בסוכרת חייב לכלול תחתיו גם את הקטגוריה של טיפולי השיניים לחולים במחלה – עלו בצורה ניכרת. יחד עם זאת, עדיין לא כולם מודעים לכך שלא מדובר בטיפולים שהם בגדר רשות, אלא כתנאי הכרחי להמשך בריאות השן של חולי הסוכרת. לכן, חשוב לי להעלות כאן כמה נקודות חשובות.

חשוב להבין: טיפולי שיניים בחולי סוכרת מתחילים, נמשכים ומסתיימים בתנאי טיפול אחרים. טיפולי שיניים אלו מצריכים גישה טיפולית אחרת. מלכתחילה, ועוד לפני האבחנה בין סוגי הסוכרת, מדובר לרוב, בבעלי מערכת חיסונית מוחלשת בהשוואה לאוכלוסייה הרגילה, ובמיוחד אמורים הדברים לגבי חולי סוכרת המוגדרים כלא מאוזנים, הנמצאים ברמת סיכון גבוהה במיוחד. חוסר האיזון הזה מגיע לאיברים שונים בגוף, ולא פוסח גם על חלל הפה.

תנאי פתיחה אלו, ממחישים שטיפולים כמו: עקירה והשתלת שיניים, מתאפיינים בדימום ובחתכים, ומכאן גם גדל הסיכון לסיבוכים זיהומיים של המטופל, כתוצאה מתהליך החלמה איטי וארוך יחסית בחלל הפה, בהשוואה למטופלים שאינם חולים במחלה. התנאים השונים בטיפול שיניים מסוג זה, באים לידי ביטוי גם בהיבט התרופתי. אדם המגיע לטיפול ומשתמש באינסולין, חייב להקפיד על צריכתו, על מנת למנוע ירידה של בגלוקוז שבדמו בזמן הטיפול.

האחריות לכך היא של המטופלים, אבל זו גם האחריות שלנו, רופאי השיניים, לשאול, לבדוק, לזהות ולוודא נטילה ושימוש תרופתיים לפני הטיפול. על הרופא לבדוק שהמטופל במצב סביר, שאינו סובל מזיעה מוגברת ומדופק מוגבר, ולוודא כי ברשותו ממתק או משקה מסוכר. כמו שכבר אמרתי: לא כל המטופלים מודעים לכך שעליהם לקחת בחשבון משתנים נוספים. אם כך, האחריות שלנו כרופאים, באה לידי ביטוי בשילוב ההיבט הטיפולי והתודעתי גם יחד; שילוב של מתן תשומת לב עם הצורך להעניק טיפול ובקרה שונים, זהירים ואחראיים במיוחד, במיוחד כשמדובר בבחינת ההיקף הזיהומי בחלל הפה ובשאלת ההתאמה של המטופל הספציפי לסוג הטיפול הנדרש.

גם בעיות לב וכליות שמהם סובלים חולי סוכרת, חייבות להגיע לידיעתו של רופא השיניים המטפל. מעבר לטיפולים כמו גשרים, השתלות ועקירות, חשוב לוודא ולהקפיד במיוחד על נושא הטיפול אצל שיננית, לתאם ביקורות איתה, ובמידת הצורך, גם עם מומחה למחלות חניכיים. הדברים האלה רלוונטיים וחשובים, וכשמדובר בחולי סוכרת, חשיבות זו עולה שבעתיים.    

הגברת רמת המודעות לטיפולי שיניים בקרב חולי סוכרת היא הכרח למניעת פגיעה מתמשכת בחניכיים ובהמשך גם לאיבוד שיניים. יצירת בקרה, התראה, והגעה לביקור במרפאה, עפ"י סיכום תקופתי עם רופא השיניים – הם הכרח.   לייעוץ ושאלות נוספות בנושא טיפולי שיניים בחולי סוכרת, אנו עומדים לשירותכם