השתלת שיניים

טיפול לחרדתיים

חרדה מטיפולי שיניים – טיפול בחרדה דנטלית אפשר לעבור טיפול שיניים גם בכיף!!

כ- 20% מאוכלוסיית העולם נמנעים מטיפולי שיניים בכלל או שמגיעים לרופא שיניים במקרי חירום בלבד. "דנטלופוביה" הינה תופעה מוכרת בכל הקשור לטיפול שיניים. אנשים הסובלים מחרדה דנטלית קיצונית נמנעים בד"כ  מטיפולי שיניים. קשה להאמין, אך ישנם אנשים שמתעלפים רק מהרעיון של טיפול שיניים, ישנם כאלה ששבוע לא ישנים לפני ביקור במרפאה.

חרדה מטיפול שיניים עשויה לנבוע ממס' גורמים:

•     פחד מהכאב •     פחד מאיבוד שליטה על הגוף וחרדה מפגיעה בגופנו פחד מדם, ממחטים או מדקירות •     פחד כתוצאה מחוסר אמון ברופא השיניים בשל התנסות לא נעימה בעבר •     חדירה אינטימית (חלל הפה נחשב אינטימי וחדירה ש"לא בשליטתנו" נחשבת כחילול הפרטיות) •     פחד מהבלתי-נודע – מה יקרה במהלך הטיפול? "מה הולכים לעשות לי?" •     פחד בלתי מוסבר

למטופל החרד חשוב ביותר לסיים את הטיפול בזמן הקצר ביותר וללא שום זכרונות כואבים לשם כך קיימת שיטת הטיפול של ALL IN 1 המתבצעת ביום אחד תחת סדציה (הרדמה).

סדציה וטיפולי שיניים בהרדמה כללית (כל טיפולי השינייים ביום אחד) בשונה מהרדמה כללית שבה המטופל אינו מגיב ומנותק לחלוטין מהקורה סביבו, סדציה היא למעשה ערפול חושים וטשטוש הנעשה ברמות שונות, וניתן להמשיכו עד להרדמה כללית. בביצוע סדציה במסגרת רפואת שיניים נדרשת מיומנות גבוהה ביותר ומעקב אחרי מערכות הלב והנשימה. טיפול שכזה יכול להיעשות רק ע"י רופא מרדים בהכשרתו כנלווה לרופא שיניים המבצע את טיפולי השיניים הנדרשים. הרופא המרדים הוא בעל המקצוע שיודע לווסת את דרכי הנשימה בצורה הטובה ביותר, ולכן כל הטיפול יבוצע תחת פיקוחו.

במצב של סדציה ההכרה המודעת מדוכאת, אבל יש שליטה של המטופל על מערכת הנשימה, וגם במצב זה המטופל מקבל זריקות למניעת כאב בזמן הטיפול.

אדם המעוניין לבצע טיפול שיניים בהרדמה כללית או בסדציה יופנה לרופא המרדים לתחקיר מקיף על בריאותו. בזמן הטיפול בסדציה המטופל שוכב שלו ונינוח ומאפשר לרופא השיניים לבצע את הטיפול בקלות וללא הפרעה. אצבע המטופל מחוברת למוניטור מיוחד (פאלס אוקסימטר) הבודק את רמת החמצן בגוף.

ההסתייעות בהרדמה כללית ובסדציה יכול לעזור לאנשים בעלי חרדה גבוהה או מוגבלויות, וכן לאנשים המעוניינים לעבור טיפול שיניים מקיף בפגישה אחת.