ביעור כאב

כאבי שיניים בחגים זה סיוט, אבל יש מה לעשות. הפעם על הפרק: חג הפסח. הסברים בפנים.  

כאבי שיניים בחגים הם התגלמות הפחדים הגדולים שלנו. לא בטוח שיהיה רופא שיהיה לצידנו, וכלל לא בטוח שהכאבים לא יתפסו אותנו בטיול של החופש. פסח הוא אחד מהם. זה חג של הרבה דברים: אביב, פריחה, חופש, חרוסת, מצות ולא מעט כאבי שיניים.

כן, כאבי שיניים… הרבה מכך, בגלל שתי הדוגמאות האחרונות.

בואו ונדבר באמת על אותן חרוסת ומצות. הן יכולות להיות כל כך טעימות. הן גם יכולות להיות פתח לצרות. לכולנו.  

מצה צרורה!

נתחיל במצות. כמעט תמיד הן זוכות אצלנו לאזכור בנושא עיכול. "תרטיבו את המצות" – אנו שומעים בכל חג וחג. מצטערת להוסיף על בעיות המצות הידועות של כאבי בטן ועצירויות למיניהן, אך גם עם בריאות השיניים אין למצות אידיליה.

איכשהו, כמעט ואין אזכור לכך שעוד לפני שהמצה מגיעה למערכת העיכול שלנו, היא מבקרת את השיניים שלנו. המצות, מה לעשות, הן צרה צרורה לשיניים ולחניכיים שלנו, במיוחד אם אנו סובלים מדלקות חניכיים. המצות, שגם כך עלולות לפגוע בחניכיים בעת אכילה (במיוחד כשהן אינן מורטבות), עלולות בזמן דלקת לגרום לפציעה ולדימומים. הסיפור יחמיר, במידה וישנה עששת שאינה מטופלת; במצב זה, עלולה אכילת המצות לגרום לכאבים, ובמקרה קיצוני, גם לשבירת קירות השן הפגומה. וכל זה ממצות, חברים.

אם מדובר בעששת, יש להמעיט מאכילת מצות ככל האפשר, ו/או לאכול אותה כאשר הן שבורות לחתיכות קלות יותר לעיכול. "חביתיות המצות" המפורסמות, המטוגנות בשמן, הן דוגמא לאכילה רכה יותר של המצה. בכל מקרה, אין תחליף לצחצוח ולחוט דנטלי לאחר אכילת מצה בשבוע הפסח. צריך להכיר בכך שלמשך שבוע, ישנה אורחת ש"אוהבת" להיתקע לנו באזור המלתעות והשיניים הטוחנות.      

חג שמ..אךךך!

הצרה בחג החירות לא מסתיימת רק במצות. הפייבוריטית שלנו בשולחן הסדר, היא איך לא, החרוסת. כשמדברים על כאבי שיניים בחגים, זו קודם כל החרוסת. כל כך הרבה פעמים נתקלתי באנשים עם כאבי שיניים איומים לאחר אכילה שלה.

דברי מתיקה מוכרים כמזיקים לשן, במידה ולא מצחצחים שיניים מיד לאחר האוכל, אך במקרה של החרוסת, האזהרה מוכפלת: המתיקות וכמות ריכוז הסוכר בה הם עצומים, במיוחד אלו העשויות מתרכיז סילאן התמרים הסמיך.

החרוסת מצריכה צחצוח מיד לאחר האכילה. כיוון שהאכילה שלה מגיעה ממש לפני ארוחת החג הגדולה, חובה לצחצח שיניים מיד לאחר סיום הארוחה ולהעביר גם חוט דנטלי; אם המתוק נשאר בחריצים שבין השיניים ונתקע לנו בכל מיני מקומות בפה, זהו כר פורה לחיידקי הפה. מכאן, הדרך לכאב מידי וחד היא קצרה. בקיצור: הלך לנו הערב. איפה נמצא עכשיו בשעה כזו רופא שיניים? לא נעים.

חשוב להקפיד בפסח

אז נסכם, כאבי שיניים בחגים יכולים להימנע עם צחצוח קבוע והעברת חוט דנטלי. אלה יוכלו להבטיח שנגיע אל החד- גדיא מבלי לשבור את השיניים…

אז אם אנחנו לא רוצים לקום ולהתעורר באמצע הלילה (אלא אם בא לנו לפגוש באליהו הנביא) בואו נקפיד כולנו על היגיינה נכונה בימי הפסח.

גם לאחריו.