מה עושים עם הפחד מרופא השיניים?

גם הטיפול והמכשור הטובים שיש, לא יספיקו כשאין פתרונות לחרדה המוכרת מרופא השיניים. אין? דווקא יש.

נדמה שאין רופא שיניים שלא נתקל בשאלה הזו: מה עושים עם הפחד מרופא השיניים? שאלה כל כך מוכרת, כל כך נפוצה, אבל כזו שתמיד תהיה תקפה. אנחנו מתחמקים מרופא השיניים עד לסחיטת סף הסיבולת האחרון של כאב שיניים.

למה בעצם? מה כל כך מפחיד אותנו במרפאת השיניים? מדוע זה מגיע לעתים להתקפי חרדה של ממש? בואו נעשה סדר בדברים ונרגיע קצת את החששות.

הפחד מהריח

זה אולי נשמע מצחיק, אבל הפחד הראשוני מתחיל כבר בכניסה למרפאה עם הריח הייחודי והלא כל כך סימפטי, שאופייני למרפאת השיניים. מוזר? לגמרי לא.

ריח הוא חוש ראשוני של בחינת מצב וזה דווקא די טבעי שריח ש"לא בא לנו טוב באף" ויוצר קונוטציה פחות נעימה לקראת ההמשך, ממש כמו שניכנס לדירה עם ריחות לא נעימים, שתשליך מן הסתם גם לגבי דברים אחרים, כמו: האיש שגר בה ורמת ההיגיינה שלו.

הפחד מהרעש ומאי הוודאות

אלא מה… גם אם לא ראינו יותר מדי סרטי מדע בדיוני וסרטי אימה, אנו מרגישים פחד מרעש המקדחה בזמן שאנו רק פותחים את הפה לקראתה. פחד מפציעה, מדימום, מפגיעה בכל הלסת. פחד כזה, רק מתעצם כשאנו חשים שהרופא מכניס אותה אל הפה בלי טיפת זהירות, או באדישות מופגנת.

זהו הרי הפה שלנו!

לכל אלו מתווספת תחושת הלא נודע המובהקת. מה קורה שם בתוך הפה שלנו? האם הזריקה מטשטשת את העובדה שכרגע הפה שלי כואב ומדמם בצורה מסיבית?

כיצד מתגברים על הפחד?

שמישהו יענה כבר: מה עושים עם הפחד מרופא השיניים?

קודם כל נרגעים עצמאית. זה נשמע שחוק אבל נכון. אף אחד לא יוצא ממרפאת שיניים כשהוא צורח מכאבים, או כשחולצתו, חלילה וחס, מוכתמת בדמו. הפחד הוא מוגזם לעתים וגובל במיתוסים שאינם נכונים.

במידה והתמודדות עצמית לא מסייעת, נכנס רופא השיניים לתמונה. הנה כמה טיפים חשובים למטופל וגם לרופא עצמו:

  • פשוט לדבר עם המטופל: רופא שיניים מנוסה בחרדות כאלו, ולכן חשוב לו ולנו לדבר זה עם זה. רופא טוב יאמר למטופל כבר מרגע כניסתו מה הוא עתיד לעבור, להיות איתו במלל ובחיוך, להרגיע את המצב ולהסביר שלא מדובר בטיפול מסכן חיים. לתת לו את הזמן שלו, לכל שאלה ולכל התלבטות מצידו. במידה והחשש שלו גדול, יבקש הרופא מהמטופל שבכל עת שירגיש חוסר מנוחה או כאב, ירים את ידו והוא מיד יפסיק עד שירגיש המטופל שהכל בסדר. אם הרופא לא ביקש זאת, בקש זאת אתה- המטופל! כמובן שגם גז צחוק בא בחשבון, במידה וזה מתאפשר
  • לתת תחושה למטופל שזה טבעי לפחד: ובצדק. אין בושה מהפחד שבביקור אצל רופא שיניים. גם טייסי קרב המגיעים לקליניקת שיניים שוכחים לרגעים ארוכים שהם שרדו את המתקפה מלפני שבוע בעומק האויב האיראני… אז באמת שאין במה להתבייש
  • מטופל- נסה גם לצחוק ולהתבדח! כן, כן, צחוק משחרר אנדרופינים שמסייעים לנו לשחרר לחץ בכל מיני מצבים. אז אם הרופא שלך עושה זאת ללא הצלחה, נסה להיזכר בשכנה שלך שקרעה את השמלה במכולת השכונתית. לה זה לא נעים, אותך זה ישעשע.
  • טיפול במרפאת מומחים: טיב חומרי ההרדמה, ותק הרופא המטפל ומומחיותו בנושא הטיפול- הם גורמים חשובים שרק יסייעו לשקט הנפשי שלנו. אז למה לא?
  • כדאי לזכור: אף אחד לא מת מזה. סבתות וסבים עוברים טיפולים הכוללים עקירות וטיפולי שורש. הם שרדו כדי לספר…

בואו נסכם

בפעם הבאה שנשאל מומחים על מה עושים עם הפחד מרופא השיניים, נבין שהפתרון אצלנו;

בהתנהגות בהפגת חששות, בלדברר את הרופא, בלהגיע לתחילת הטיפול עצמו כששאלנו הכל, הסרנו כל ספק והבנו בדיוק מה יכלול הטיפול.

אנחנו חוששים מהפחד עצמו. רופא שיניים? אין סיבה, חברים.

עדיין חוששים? דברו איתנו על זה.