חינוך לחניכיים

פתרונות לדימום מחניכיים הם לא רשות, אלא חובה לשמירה מפני הרס רקמות ונשירה. חשוב להכיר אותם!

אין כמעט אדם שלא צחצח בחייו את השיניים, ומצא מברשת השיניים מאדימה מדם. יש לכך לא מעט סיבות, אבל השורה התחתונה היא שדימום משיניים או מחניכיים, המתרחשים בתדירות רב-פעמית, מחייבים פנייה אל רופא השיניים שלנו, על מנת לבחון את הבעיה מקרוב. אי-מציאת פתרונות לדימום מחניכיים עלולה להחמיר למצבים בעייתיים מאוד, שיסכנו את בריאות השיניים שלנו. חשוב להימנע מכך!

דימום מחניכיים – ביג דיל…

בהמשך לפיסקה האחרונה, אחת הבעיות הראשונות בתחום, מעבר לבעיית דימום קבוע או שכיח מהחניכיים, היא האדישות.

מצד אחד, אין כמובן סיבה להיכנס לפאניקה בגלל דימום מהחניכיים; כבר אמרנו, זה קורה ויקרה לכל אחד ואחת בשלב כלשהו, אלא שהתרגלות למצב וקבלתו, לאורך זמן, יוצרות בעיה שתחמיר עם הזמן, כל עוד לא יטופל הנושא. לכן, יש לבדוק מדוע ומתי החל הדימום. דימום מסיבי יכול להתרחש כתוצאה מחתך או פצע כלשהו, ולכן לא בהכרח מדובר בבעיה כללית של דימום מהחניכיים.

אם כאמור, הדימום חוזר בתכיפות ומופיע בזמן צחצוח – יש להציב תמרור אזהרה לעצמכם.

פתרונות לדימום מחניכיים

למה קורה דימום מהחניכיים?

בגדול, התשובה היא: היגיינת פה לקויה. צחצוח שיניים לקוי, ו/או חוסר הקפדה על צחצוח נכון – הם גורמים מרכזיים לכך.

מכאן ועד ליצירת פלאק – רובד חיידקי השן, הדרך קצרה. ניתן לזהות סימנים המעידים על כך, כמו כתמים מצהיבים על גוף השן הגלוי, לצד בעיית ריח רע מהפה המעידה על היגיינת פה לקויה. גם שינויים הורמונליים עשויים לאותת על גורם אפשרי לבעיית הדימום. הדבר רלוונטי במיוחד עבור נשים בהריון. סיבת דימום נוספת היא בעיית הסוכרת שמצריכה טיפול בפני עצמו עבור חולה במחלה, המדמם מן החניכיים.

כיצד ועד כמה עלולה הבעיה לפגוע בבריאות החניכיים?

הפלאק שהוזכר, עלול לגרום לדלקת חריפה, ואף להחמרה, עד כדי נסיגת שיניים ואף נשירת שיניים.

הנשירה נובעת כתוצאה מהרס רקמות תומכות. מצב זה כבר מתאר מחלת חניכיים – פריודונטיטיס, שלא טופלה מבעוד מועד, כלומר הזנחה ממושכת של הבעיה. כן, הנה חזרנו לאותה אדישות שמאפיינת חלק גדול מן האנשים הסובלים מבעיית חניכיים ואינם מטפלים בה בזמן הנכון.

אז מה עושים?

בטווח המיידי – מאמצים היגיינת פה אחרת מזו שהייתה לפני כן.

מה זה אומר?

משנים את התזונה שלנו, עוברים לצחצוח שיניים נכון – פעמיים ביום, מקפידים על העברת חוט דנטלי וכמובן נעזרים במוצרי שטיפת פה המתמקדים בהסרת שכבת הפלאק מהשיניים שלנו. כל אלה, לא מונעים את הצורך והחובה להיוועץ ברופא שלנו, רצוי אצל רופא המומחה באבחון מחלות חניכיים, ומודע לבעיות, לצורת האבחון ולטיפול שנדרש לבצע.

בנוסף, יש להקפיד על טיפול מונע, כמו ביקור חצי-שנתי אצל שיננית. מומלץ להיוועץ גם בה בסיוע על שמירת בריאות החניכיים.

לסיכום, פתרונות לדימום מחניכיים קיימים. עם טיפול מונע נכון – אנחנו בכלל לא נגיע לשם!