רופא שיניים מומחה או רגיל?

זה לא באמת משנה מי הרופא שמטפל בנו. רופא הוא רופא. האומנם?

עוד לפני שנתחיל לבחון את ההעדפה של רופא שיניים מומחה או רגיל, בואו נשחק משחק זיכרון קצר:

כאשר נולד בשעה טובה לכם או לבני משפחתכם תינוק זכר, וכבר התחלתם לחשוב על טקס ברית המילה המתקרב, באיזו זהירות ותחושת אחריות בחרתם את המוהל שלכם? זה לא יהיה סיכון גדול לומר שבדקתם ובחנתם היטב את המוהל מכל זווית אפשרית: המלצות, תעודות, הסמכות ומה לא. הדבר שהינחה אתכם יותר מכל הוא לבחור מוהל אשר נושא בתואר של "מוהל מומחה מוסמך" ולא להסתפק ב"מוהל מוסמך".

שימו לב שמילה אחת עשתה כאן את כל ההבדל.

יש טוב ויש מנוסה

אני חושבת שבאמצעות דוגמה זו הדברים ברורים יותר.

רופא שיניים, כמו כל רופא בתחום אחר, הוא אדם שהוסמך, עבר את המסלול בתחום הייעודי שלו וכמובן שאין עוררין על המקצועיות והמחויבות שלו למקצוע שבו התמחה ובו ישרת חולים בעתיד. אלא שבהבחנה בין רופא שיניים מומחה או רגיל, צריך להפנים שכמו יין שעבר יישון בחביות לעומת יין סטנדרטי, יש לרופא מומחה ערך מוסף לעומת רופא שאינו מומחה. הערך הזה ייבחן מקרוב במאמר ויחדד בדיוק במה אמורים הדברים.

מרפאת מומחים

אז מה באמת ההבדלים ביניהם?

בגדול? הבדלים משמעותיים.

נתחיל מהעבודה שרק אחד מכל 12 רופאי שיניים בישראל הוא מומחה! רופא שיניים מומחה עובר בנוסף להכשרה שעובר רופא שיניים רגיל הסמכה של עד 6 שנות התמחות נוספות. הנה לנו כבר תכונה מבדילה אחת: רופא מומחה הוא מנוסה יותר. הוא בבחינת החייל המנוסה שהיה, ראה והתנסה בדברים היותר מסובכים, לעומת רופא- חייל פחות מנוסה, שאינו יודע לתת פתרונות למצבים כאלה.

קחו למשל השתלה מורכבת לעומת השתלה סטנדרטית: האם כל רופא רגיל יהיה מוכן לבצע אותה? האם בתהליך ממושך של שיקום הפה, תהיינה תוצאות אחידות בין רופא שיניים מומחה או רגיל?

ואתם, האם לא תהיו שקטים יותר בידיעה שרופא בעל תואר מומחה ובעל ידע רב יותר מאשר רופא שאינו מומחה – יבצע בכם טיפול מורכב, שיש בו לעתים גם סיכונים? זה די ברור.

כל הטיפולים במקום אחד!

גם אם מדובר בטיפול פחות מורכב, טיפול שאותו יכול רופא שיניים שאינו מומחה לבצע ללא עכבות, בחלק לא מבוטל מהמקרים יש צורך בטיפולי המשך כחלק מתוכנית טיפול כוללת, מיטבית וארוכת טווח עבור המטופל. כאן יופנה לרוב המטופל לרופא מומחה.

האם לא עדיפה חממת טיפול אחת ומרוכזת במרפאת מומחים – שבה מתחיל, נמשך ומסתיים התהליך מבלי שהמטופל טורטר או הופנה לטיפולי המשך? גם כאן התשובה היא ברורה מאליה.

נסכם

תוכנית עבודה מורכבת, מסובכת או מתמשכת, צריכה להיות בידיו של רופא מומחה; רופא שבקי במורכבות הנושא ובסיכונים האפשריים שלו. הניסיון שלו יאפשר לו לתת למטופל תוכנית מיטבית לאורך זמן, אסתטית וחופשייה יותר.

רופא שיניים מומחה או רגיל – אני מאמינה שכעת זה ברור יותר.

עדיין לא בטוחים בתשובה לסוגיה? נשמח להסביר לכם בהרחבה נוספת על איכויות טיפולי מומחים, כירורג פה לסת וכל היתרונות שבמרפאת מומחים.