רפואת שיניים בתקופת הקורונה

תחום טיפולי השיניים בעידן הקורונה, מדגיש את האחריות של כולנו לשמירה על חיינו ועל חיי המטופלים והרופאים. איך? כדאי לקרוא.

עד כמה אמור להשפיע המושג של רפואת שיניים בתקופת הקורונה על ההתנהגות שלנו במרפאות שיניים ובכלל?

נתחיל מהידוע לנו. הקורונה שינתה לנו את החיים. כל מה שעשינו עד היום, כל הפעולות הפשוטות ובעצם כל שגרת החיים שלנו הפכה אחרת מאז הגיעו הבשורות הראשונות במהלך חודש פברואר 2020 על הידבקויות ראשונות מאומתות של נושאי הנגיף בישראל. השילוב של זלזול עם חוסר מודעות וחוסר הבנה למצב החדש, העלו את רף הנדבקים במהירות, וגם לאחר ששכך הגל, התברר מהר מאוד שאנחנו בפתחו של גל שני.

הקורונה לצערנו כאן, והיא כאן כדי להישאר ולהמשיך ולסכן חיים עד למציאת חיסון לנגיף.

עידן קורונה

כשכבר הגיעו האבחנות הראשונות לבעיה, החלו להתמודד איתה הרשויות עם הנחיות שהועברו לבתי עסק בישראל. אך טבעי הדבר שהמושג של רפואת שיניים בתקופת הקורונה היה בין הראשונים שהצריך היערכות אחרת וגם יושם במהרה לשם שמירה – הן על בריאות מטופלים והן על בריאות רופאי השיניים המטפלים בהם.

משנים את התפיסה

ההוראות ברורות ופשוטות. הבעיה היא לזכור ולהקפיד עליהן, והדבר תקף לכל עסק אחר שבו באים במגע מבצעי רכישה עם בעלי המקום. זו גם הסיבה שמספרי הנגיף עלו שוב בגל השני: אי הקפדה על נהלים ברורים של היגיינה, וחבל.

רפואת שיניים בתקופת קורונה
מקפידים על היגיינה

השורה התחתונה: זה לא מסובך לשמור על בריאותנו בזמן טיפול במרפאת שיניים. אחריות משותפת לרופאים ולמטופלים מצילה חיים:

כבר בעת זימון התור, יש לבצע תשאול רפואי על מצב המטופל: האם חלילה חלה או בא במגע חולים מאומתים.

בעת ההגעה למרפאה, שמירה על מרחק 2 מטרים בכל זמן ההמתנה, והקפדה על חבישת מסיכה בכל רגע נתון.

הקפדה על חיטוי בעמדות האלכוג'ל המוצבות במרפאה.

רופאי השיניים מחוייבים בחיטוי אמצעי הטיפול, משטחי הטיפול לרבות מושבים, וכן יעטו מסיכה במשך כל זמן הטיפול.

ומה עם החשש ממרפאת שיניים בתקופה כזו?

אם נבצע את כל השלבים שהוזכרו, נדע כולנו, רופאים ומטופלים שעשינו את כל הצעדים הבטוחים לשמירה על היגיינת הפה שלנו וכמובן לשמירה על הבריאות הכללית שלנו מפני הנגיף.

נכון, אנו לא יודעים הכל על הנגיף, ומותר להגיד בקול שאנו חוששים להגיע למרפאת שיניים; זו לא בושה. אבל צריך לזכור שני דברים: עם נקיטת הצעדים לשמירה על היגיינת הפה שלנו, אנחנו מורידים למינימום האפשרי את הסיכון, וכן, מה לעשות, יש גם את עניין היגיינת הפה שבה באנו לטפל במרפאה. חיידקים, אבניות ושאר צרות, לא מתעניינים בפחד מפני קורונה וגורמים את הנזקים האפשריים בכל מצב, עם קורונה או בלעדיה, ולכן חשוב להקפיד על הגעה לטיפולים בזמן, לצד שמירה על כל הכללים הנוגעים למניעת הנגיף.

אפשר וצריך לעבור את זה. רק לזכור: לשמור על עצמנו! זה בידיים שלנו.

עדיין חוששים להגיע? נשמח לייעץ ולהרגיע בכל עת. זכרו: רפואת שיניים בתקופת הקורונה היא התאמה למצב, לא אסון.