שן חותכת

חותכות עניין

הן השיניים שהכי קל לנו למקם בפה שלנו. הן גם אלו שמבצבצות ראשונות כשאנו מחייכים, אבל האם אנו יודעים הכל עליהן? קצת סדר בסיפור של השיניים שעליהן אנו שמים את הדגש האסתטי החשוב ביותר- החותכות.   

מי את שן חותכת?

כל ביס, גדול וקטן, עובר תחילה דרך שן חותכת.

היא האחראית לחיתוך הראשוני של המזון, כאשר המבנה שלה מסייע לה לעשות זאת בקלות. היא דקה, רחבה ובעלת שפה המאפשרת חיתוך מזון מהיר יחסית. יחד עם זאת, לא הכל ידוע וברור על המיקום, התפקוד וכוחן של השיניים החותכות שלנו.

כמו במקרה של סוגי שינים נוספים, רבים מאיתנו כלל לא ממקמים אותן בצורה נכונה ומלאה בפה שלנו.

נכון, ידוע הדבר ששתי השיניים הקדמיות והמרכזיות בכל לסת – הן חותכות, אבל הן לא החותכות היחידות שיש לנו.

צמודות אליהן שתי שיניים נוספות, אחת מכל צד, הנקראת שן חותכת צדדית, שביחד עם שתי הקדמיות בכל לסת (החותכות המרכזיות) יוצרות חזית רצופה של 8 שיניים חותכות, 4 בכל לסת, המסייעות כאמור לחיתוך קל יותר של המזון מכיוון מרכזי וצידי, כך שהמזון יגיע אל השיניים הטוחנות בצורה המאפשרת לטוחנות עבודה נוחה יחסית.

אף אחד לא מושלם


נאמר כבר ש"החיוך הוא שער הכניסה לנפש האדם".

זה נכון, אבל כמו במקרה של כניסת מזון לעיכול, השיניים החותכות שלנו הן הראשונות להיחשף כלפי חוץ במקרים כאלו.

המרכזיות והבולטות שלהן, כמו גם התחושה המוצדקת שהן בעצם קובעות את הרושם הראשוני לאסתטיקה של הפה שלנו, כאשר אנו פותחים אותו מכל סיבה אפשרית: דיבור, אכילה או צחוק. מכיוון שכך, המודעות לשיניים החותכות שלנו גדולה יותר מכל שן אחרת, כיוון שאי אפשר להסתיר פגיעה בהן. זה לא יהיה מסובך עבורכם להיזכר, כיצד התייחסנו לחור או לפגם באחת השיניים האחוריות בעומק חלל הפה ("נטפל בזה כבר מחר"), לעומת פגיעה בשן חותכת.

פגיעה כזו גורמת לנו להרים טלפון אל רופא השיניים ולהתחנן שיקבל אותנו כבר עכשיו.

הליכה לעבודה? כמעט ולא באה בחשבון.

צפו פגיעה

וכאן גם הבעיה.

היות ומבנה של שן חותכת הוא דק ואינו בעל משקע עבה כמו השיניים הטוחנות, קורה ששיניים אלו הן הראשונות שנפגעות.

משום כך, ומשום העובדה שהן ממוקמות בחזית ובמרכז הפה, הן גם הראשונות שמועדות לפורענות בכל נפילה, חבטה חזיתית או נגיסה לא נכונה. זה לא נעים, אבל כמובן שישנן פתרונות רבים בהתאם לסוג הפגיעה בשן, החל משחזור קדמי, טיפול שורש, מבנה, כתרי זירקוניה, ציפויי חרסינה ושתלים. כאן גם חשוב להבין כי הגורם המשותף לכל הטיפולים שהוזכרו הם הקידמה, הטכנולוגיה ואיכות החומר שבה ישתמש רופא השיניים לפעולת השיקום והשחזור. לכן מומלץ מאוד ששיקומים אלו יתבצעו במרפאת מומחים המשתמשת בטיפולים מתקדמים במיוחד ובחומרים בעלי עמידות ארוכת- טווח ליצירת אסתטיקה מושלמת ומראה חיוני של החותכות.

כי אנחנו כבר יודעים: על חיוך לא מתפשרים.