כתרי זרקוניה

השתלת שיניים

השתלה עם תקלה?

כאשר נושא השתלות שיניים נמצא על הפרק, השורה התחתונה תגיע כמעט תמיד, לכדי השאלה הבלתי נמנעת: "כמה זה כואב"?

ישנן שורות תחתונות קובעות יותר, ולכך אתייחס בהמשך, אך ראוי להוסיף עוד "זריקת הרגעה" בנושא הכאבים. החשש מפני השתלה מרתיע, ומן הסתם ימשיך להיות כזה לנוכח כל התיאורים "המפחידים" על מה שמתבצע בחלל הפה בזמן השתלת שיניים. בנקודה הזו, אני יכולה לבוא ולהרגיע: השתלת שיניים אינה כואבת, אם היא מבוצעת אצל מומחה. פשוט לא כואבת!

כאן יבוא וישאל אדם: "הרי רופא שיניים הוא רופא שיניים. למה בכל זאת אני צריך ללכת למומחה? מה זה כבר משנה לי?"

אני עונה: זה משנה ועוד איך! הנתונים כיום מדברים על כך שאחוזי ההצלחה בהשתלות שיניים אצל רופא מומחה עומדים על 97.5% – אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בכלל הפעולות הכירורגיות הקיימות, וזאת לעומת 30% אחוזי הצלחה בלבד בטיפולי השתלות המבוצעים בידי רופא שאינו מומחה. הפרש עצום!

אלא שכאן לא מסתיים העניין: כיוון שישנם כיום רק כ- 750 רופאי שיניים מומחים מתוך 10,000 רופאי שיניים מוסמכים (7.5% בלבד; 5 מומחים מתוכם נמצאים אצלנו), יסכים המטופל להתפשר על השתלה שאינה מתבצעת אצל רופא מומחה, בשל נגישות מהירה ומחיר זול יותר. בפועל, וכפי שהתבטא בפער אחוזי ההצלחה שהזכרתי, השתלות שיניים רבות שאינן מבוצעות ע"י מומחה – נכשלות ו/או אינן מחזיקות מעמד לפרק זמן ארוך.

עתה, המטופל כבר יבקש לעבור טיפול רק אצל מומחה, כשמאחוריו טיפול שנחל כישלון ולפניו הוצאה כספית נוספת. האם לא היה עדיף לו מלכתחילה לא להתפשר ולפנות רק לרופא מומחה? לאור הכתוב, אני מניחה שהתשובה כעת ברורה יותר.

אז חסכו לכם תסכול, כאב וכסף: השתלות שיניים מבוצעות אצל רופא מומחה בלבד!

 

הכותבת הינה רופאת שיניים ויועצת לבריאות הפה ברדיו חיפה 107.5 ובמדור הבריאות של YNET. היכנסו עוד היום לאתר מרפאת המומחים של ד"ר ענת פאפורה. צוות המומחים שלנו ישמח להיפגש איתכם לשיחת ייעוץ וללא התחייבות.